top of page

DİYET YAPMADAN ZAYIFLAMAKKilo kaybı hedefliyorsanız, ideal vücut ağırlığınıza ulaşmak için bir diyet programı uygulamak zorunda değilsiniz. Kendi beslenmenizi dengeli ve sağlıklı bir hale getirdiğinizde, metabolizmanız kendi için sağlıksız olan yağ dokudan kurtulup sizi ideal vücut ağırlığınıza ulaştıracaktır.
Diyet yapmadan zayıflamanın püf noktaları:

Aç Kalmamak:


Diyet ve diyetisyen kelimeleri zihnimizde "açlık" ve "kısıtlama" ile pekişmiş bir haldedir. Aslında kendinizi ne kadar aç bırakırsanız, verdiğiniz kilolar o kadar hızlı geri gelir. Çok sık ve sağlıksız diyet programları ile metabolizmanızı zorluyorsanız, muhtemelen BMH (Bazal Metabolizma Hızı) değeriniz neredeyse %25 oranında düşmüştür. BMH, vücudumuzun dinlenme anındayken çalışmaya devam etmek için harcadığı enerji miktarıdır. Vücudu sık sık açlığa mahkum etmek, vücudun hayatta kalabilmek için bu değeri düşürmesi ile sonuçlanır. Bu yüzden ilk yapmanız gereken şey, vücudunuzun açlığına/açlık sinyallerine saygı göstermektir.


Pişirme Yöntemlerine Dikkat Etmek:


Sağlıklı beslendiğinizi düşünürken sizi en sık yanıltan kısım kendi yemek hazırlığınızda yaptığınız ufak kaçamakları gözden kaçırmaktır. Kızartma yöntemi tercih etmiyor olsanız da fırın, ızgara, sote vb. yöntemlerde kullandığınız yağ miktarına dikkat edin. Yağ tercihiniz ve pişirme yönteminiz sağlıklı olabilir, ancak 3 besin grubu içerisinde en yüksek kalori değerine sahip olan grubun yağlar olduğunu unutmayın (1 gram = 9 kcal). Bunun yanı sıra soslardan uzak durup bunlar yerine baharatlara yer verebilirsiniz. Son olarak da pişirdiğiniz her yemeğin yanına rengarenk bir salata ekleyerek hem porsiyon kontrolünü kolaylaştırabilir hem de metabolizmanıza ihtiyacı olan vitamin/mineral/lif desteğini sağlayabilirsiniz.


Şeker Tüketimine Dikkat Etmek:


Tükettiğiniz ürünlerin içerik kontrolünü sağlayın, şeker ve şeker türevlerini mümkün olduğu kadar tüketmemeye çalışın. Basit şekerden ziyade doğal şeker kaynaklarından olan meyve grubuna yönelin. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu karbonhidratı iyi ve doğal kaynaklardan sağlarsanız, canınızın daha az tatlı çektiğini göreceksiniz.


Düzenli Egzersiz Yapmak:


Sık sık diyet programı uyguluyorsanız muhtemelen hayatınıza da aynı sıklıkta sporu dahil etmeye çalışıyorsunuzdur. Ancak motivasyonunuzun yüksek olduğu dönemde her gün ağır idmanlar yapıyorken, diyetin ve motivasyonun tükenmesiyle spor alışkanlığı da rafa kalkıyordur. Hayatımızda sağlıklı beslenme gibi egzersizin de düzenli ve sürdürülebilir olması önemlidir. Yapacağınız ilk şey hangi tür aktiviteden hoşlandığınızı bulmak: Yürüyüşten hoşlanmıyor olabilirsiniz, kendinizi buna zorlamak yerine farklı sporlar araştırın. Zumba, dans, yoga, pilates, koşu, tırmanış vb. birçok farklı spor mevcut. Sevdiğiniz ve uygulayabildiğiniz bir şeyi alışkanlık haline getirmeniz daha kolay olacaktır.

60 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page