top of page

Duygusal Açlık

Güncelleme tarihi: 28 Oca 2022

Duygusal açlık, Blumia Nervoza veya Anoreksiya Nervoza hastalıkları kadar ciddi bir yeme davranış bozukluğudur. Mideniz dolu olmasına rağmen stresli, kızgın, üzgün veya yalnız olduğunuzda bir şeyler yeme isteği oluşur. Bu durumda vücudunuz için değil duygularınız için yemek yemeye başlarsınız. Sağlıklı bir beslenme düzeninde ise açlık fiziksel olarak başlar. Duygusal Açlık ile Fiziksel Açlık iyi ayırt edilmelidir.


Fiziksel Açlık

  • Yavaş yavaş oluşur, bir anda gelmez.

  • Yemek yiyene kadar belli bir süre daha bu şekilde idare edebileceğinizi hissedersiniz.

  • Besin alımını mideniz dolduğunda bırakırsınız.

  • Yemek yedikten sonra suçluluk hissetmezsiniz.

Duygusal Açlık

  • Bir anda oluşur.

  • Duygusal açlık hissi geldiğinde hemen besin tüketmeniz gerektiğini düşünürsünüz.

  • Besin alımına mideniz doluyken başlarsınız ve doygunluk hissetmeden devam edersiniz.

  • Bu açlık sonrası tükettiğiniz besinler için suçluluk hissedersiniz.

Nasıl Başa Çıkılır?


Duygusal açlık ile baş etmede temel adım; açlık hissi geldiğinde gerçekten aç olup olmadığınızı analiz etmektir. Eğer bu açlığın fiziksel olmadığını düşünüyorsanız 1 bardak su veya 1 fincan yeşil çay ile geçiştirmelisiniz. Eğer hissettiğiniz açlığın fiziksel olduğunu düşünüyorsanız, açlık seviyeniz ile en son ne zaman yemek yediğinizi kıyaslamalısınız. Son öğününüzün üzerinden 3-4 saat geçmişse bu açlık gerçekten de fiziksel açlıktır ve sağlıklı besin tüketme vakti gelmiştir.

Duygusal açlığı yenmenin diğer bir yolu ise zihninizi farklı şeylere yöneltmektir. Örneğin yürüyüşe çıkabilir, film izleyebilir veya kitap okuyabilirsiniz. Bu aktiviteler duygusal açlığa sebep olan ”can sıkıntısı” hissinden kurtulmanızı sağlar.

Buna benzer yeme davranış bozuklukları yaşamamak için her zaman sağlıklı seçimler yaptığınızdan emin olmalısınız. Günde 3 ana 2-3 ara öğün tüketerek kan şekerinizin aşırı düşmesini ve kalorili besinlere yönelimi engelleyebilirsiniz. Beslenme programınızda tam tahıllı besinler, mevsimine uygun taze sebze-meyveler, az yağlı protein kaynakları ve süt ürünlerine yer vermelisiniz. Bunların yanı sıra temiz havada düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmeniz, duygusal buhrandan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Eğer stresli bir günün ardından duygusal açlığınıza yenik düşüp zararlı besinler tükettiyseniz de ertesi gün yeni bir başlangıç yapabileceğinizi kendinize hatırlatmalı ve asla kendinizi suçlamamalısınız.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page